FAQ

  1. Čo je Ramtang?

K pomenovaniu našej spoločnosti nás inšpirovala hora v Nepále. Len potvrdzuje, v čo veríme – aj skutočne náročný kopec sa so silným vnútorným nastavením ako základom pre všetko ostatné, vyliezť dá.

  1. Čo je koučing?

Koučing ako formalizovaná činnosť, ktorá existuje zhruba 40 rokov. K jeho vzniku viedli rôzne psychologické teórie a terapie, či sociálne a duchovné hnutia. Postupom času táto činnosť začala čoraz viac pracovať s rôznymi a veľmi cielenými technikami, v dôsledku ktorých tzv. koučovaní začali intenzívne pracovať so svojim vnútorným i vonkajším svetom tak, aby prekročili svoj tieň. Jednoducho povedané, koučing pomáha ľuďom pri dosahovaní ich sebarealizácie a úspechu. Pomáha rozvíjať ich ľudský potenciál, zlepšovať ich vzťahy, komunikáciu a výsledky, na ktorých im skutočne záleží. Nikoho preto neprekvapí, že v súčasnosti je kvalitný koučing vyhľadávanou cestou osobného i profesionálneho rozvoja. Úvodné „ladiaco-vysvetľujúce“ stretnutia sú u nás bezplatné. Hoci nie sme pripravení pomôcť vám bez čakania, vždy robíme naše maximum. Navyše, miestom a časom sme pomerne flexibilní. Zdôrazňujeme však, že vás v záujme našej bezpečnosti musí odporúčať min. jeden náš klient.

  1. Kto je kouč?

Podľa základnej teórie koučovania: „Kouč pomáha hráčom hrať ich hry lepšie a vyhrávať podľa ich vlastných pravidiel“. Inými slovami, kouč koučovanému pomáha intenzívne a cielene myslieť a pracovať s témou, ktorá je pre neho dôležitá. Kouč neradí. Kouč počúva a vníma aj to nevypovedané. Pracuje predovšetkým formou rozhovoru. Ten vedie systematicky s cieľom doviesť klienta tam, kam ho to skutočne ťahá najviac. Kouč klientovi pomáha jasne definovať, čo – ako – do kedy konkrétne dokáže on sám s vlastným a konkrétnym cieľom vylepšiť. Neraz je klient prekvapený, čo všetko sám identifikuje pod vplyvom dobre mierených otázok kouča.

Ako jedna z našich veľkých inšpirácii, Robin Sharma, v jednej zo svojich knih spomína:

"Všetci rozumní ľudia majú koučov, ktorí im pomáhajú dostať sa tam, kam chcú. Každý vynikajúci športovec má kouča, aby mu pomohol dosahovať tie najlepšie výkony“.

  1. Kto nie je kouč?

Kouč nie je psychológ ani psychiater! Ak tento typ pomoci hľadáte, vieme vás nasmerovať na neskutočných ľudí-odborníkov, ktorí vám iste dokážu pomôcť.

  1. Prečo ľudia (zatiaľ) nerozumejú pojmu koučovanie?

Vnímanie koučovania je v našich podmienkach plné predsudkov a mýtov. Pre rýchle pochopenie vám preto do pozornosti dávame päť najčastejších mýtov o koučovaní:

  • Mýtus 1/5: Koučovanie je vraj nepotrebné

Jasný dôkaz toho, že ľudia nemali príležitosť zažiť koučovanie na vlastnej koži. Koučovaní klienti naopak koučing považujú za neoceniteľnú podporu, vďaka ktorej sa im plní to, čo chcú. Mnohí ľudia očakávajú, že kouč poskytuje rady, čo je zásadný omyl. Koučovanie nie je o radách alebo diktovaní riešení; ide o vedenie k uvedomeniu a objavovaní vlastných silných stránok. Vďaka koučovaniu ľudia dosahujú jasnejšie zameranie na svoje ciele a realizujú kroky, ktoré by ich samých možno nikdy nenapadli. Väčšina ľudí zatiaľ hrá pod úroveň svojho potenciálu a vďaka koučovaniu sa im podarí aj to, čo by pred ním považovali za nemožné.

  • Mýtus 2/5: Nepotrebujem kouča, pretože moje témy preberiem s blízkymi

Pocit, že blízki nás poznajú najlepšie, a preto nám môžu dať tie najlepšie rady, je prirodzený. Kouč má ale inú rolu – je neutrálnym partnerom, ktorý nikoho nehodnotí a neposudzuje. Kouč sa klienta pýta a vedie ho k vlastným uvedomeniam. Keď sa zveríme blízkym, môžeme sa ocitnúť v tom, že opakujeme zaužívané vzorce, ktoré nás vedú k bežným odpovediam. Naši blízki na bežné diskusie hľadia svojimi očami, čo vo výsledku znamená, že často dávajú dobre mienené rady, ktoré prekvapivo nemajú účinok. Nie je výnimkou, keď vám priateľ poradí presný opak toho, čo by pre vás mohlo byť užitočné. Profesionálny kouč ponúka nestranný proces a štruktúrované vedenie, ktoré otvára nové perspektívy a pomáha nájsť odpovede skryté hlboko v koučovanom. Je, jednoducho povedané, sprievodcom a pomocníkom.

  • Mýtus 3/5: Každý je kouč

Často sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorí sa za kouča považujú, ale chýba im odborné zázemie či dokonca prax.Ľudia sa vo všeobecnosti domnievajú, že koučov je veľa. Ale pozor! Nie každý, kto má na vizitke „kouč“, má za sebou potrebné odborné vzdelanie. Dobre zvážte, s kým sa rozhodnete spolupracovať.

Rozhodnutie je na vás. Nezabudnite ale, že profesionálny kouč musí prejsť dôkladným vzdelaním a získať certifikáciu od niektorej z uznávaných entít (napr. BCC, SAKO, ICF). Práve oni zaisťujú, že kouč má dostatočné vedomosti a že preukázal svoje zručnosti a skúsenosti v praxi.

My v Ramtangu našu kvalifikáciu berieme veľmi vážne. Náš kouč, ktorý by sa Vám venoval, svoje koučingové kompetencie rozvíjal pod dohľadom BCC. Vďaka svojim zaslúženým výsledkom získal právo používať toto logo:

V našom ďalšom koučingovom výcviku samozrejme intenzívne pokračujeme. Nikdy nás to neprestane baviť!

  • Mýtus 4/5: Koučovanie je pre ľudí, ktorí majú problémy

Mnohí si myslia, že koučovanie je iba pre tých, ktorí majú životnú alebo pracovnú krízu. Pravdou ale je, že koučovanie je nástrojom osobného rozvoja a rastu, nie liečbou problémov. Kouč pomáha tým, ktorí chcú dosiahnuť ďalšiu úroveň – či už ide o podnikanie, kariéru, vzťahy alebo osobné ciele. Klienti často prichádzajú z vlastného záujmu, aby posilnili svoje silné stránky a vyťažili svoj potenciál, nie aby riešili „problém“. Väčšina klientov koučov žije stále šťastnejší a bezproblémovejší život. Väčšina klientov koučov sú ľudia, ktorí sú otvorení rozvoju a radi objavujú. Spoločne s koučom totiž zvládnu zdolať akúkoľvek výzvu alebo prekážku, ktorá sa objaví v ich hre.

  • Mýtus 5/5: Koučovanie je pre neúspešných, ktorí nevedia, čo so sebou

V našej kultúre niekedy prevláda názor, že úspech je niečo, čo musíme dosiahnuť sami bez pomoci. Keď však úspech niekto dosiahne - ľudia sú podozrievaví. Verejnosť bohužiaľ často stigmatizuje úspešných a súčasne odsudzuje neúspešných. Ľudia sa niekedy zdráhajú si priznať, že hľadajú pomocnú ruku, pretože to môže byť chápané ako slabosť. Paradoxne, práve tí najúspešnejší často oslovia kouča, aby mohli svoj rast udržať a ďalej rásť a rozvíjať sa. Sebarealizácia je naplňujúca a rozvoj nekončí „dosiahnutím úspechu“. Faktom je, že z koučovania benefituje takmer každý, kto sa tejto možnosti rozvoja otvorí. Rovnako ako sa vo svojom živote radi rozhodnete pre rôzne služby špecialistov (napr. zubárov či automechanikov), môžete mať aj svojho kouča.Koučing je stále bežnejšou súčasťou života.

  • Vlastná skúsenosť ako kľúčový moment

Veríme, že skutočné pochopenie koučovania môže prísť jedine vďaka vlastnej skúsenosti. A vlastná skúsenosť začne práve vďaka otvorenej mysli, chuti experimentovať a zažiť niečo nové. Koučovanie je dobrodružstvom seba-objavovania a rastu. Je to odlišný zážitok, než čokoľvek, čo doteraz poznáte. Príjemná a podporujúca skúsenosť. Môžete mať v živote nového dôveryhodného partnera, ktorý vám pomôže dostať sa do ďalšieho levelu vašej hry.

K tak neomylne presnému vysvetleniu koučingu v praxi nás inšpirovalo učenie na slovo vzatého odborníka Aleše Vrány. Ďakujeme!

  1. Na čo je zameraný koučing lídrov?

Okrem toho čo už bolo zodpovedané v rámci predošlých otázok, kučing ponúka konkrétne lídrom možnosť rozvíjať zručnosti svojich spolupracovníkov, podnecovať kreativitu a inovácie a vytvárať silnejšie, angažovanejšie a samostatnejšie tímy.

  1. Čo znamená športový koučing v Ramtangu?

Jedinečné športovo-rozvojové zážitky, ktoré vám vieme ukázať, majú potenciál vyvolať potrebu opakovania, ba až závislosti. U nás sú športové zážitky vždy spojené s poctivým mentálnym tréningom profesionálneho športového kouča. V jeho spolupráci sa dostanete na novú športovú úroveň. Pre vaše celkové zdravie nič lepšie.

  1. Čím je koučing v Ramtangu jedinečný?

Intenzívne kombinujeme naše dlhoročné skúsenosti v manažmente oddelení holdingového typu a skúsenosti vedenia rôznych športových teamov. Pre našich klientov vyberáme vysoko individualizované služby šité na mieru z biznis a športového koučingu.

  1. Zaujíma vás viac?

Kontaktujte nás na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.